Quick Links

Useful Links

Hermitage Parimary School

Staffing

 

 

Our Hermitage Staff team are:

 

Senior Leadership team:

Sophie Alcock - Headteacher.

Rachel Wild - Assistant Headteacher and English Lead.

Gwen Boxall - Interim Assistant Headteacher: DSL. 

 

Phase Leaders and SENCO:

Michael Williams - Years 5 and 6.

Rachel Wild - Years 3 and 4. 

Toby Dennett - Years 1 and 2. 

Victoria Davies - EYFS.

Shipa Mortuza - SENCO, 

 

Early Years Foundation Stage

Nursery - River Thames class

Teacher: Afrin Juhi.  

Support staff: Runa Al-Amin; Hasna Begum; Amina Pably.

Reception - Buckingham Palace class

Teacher: Victoria Davies. 

Support staff: Runa Al-Amin; Deka Farhan; Ellie Jacobs.

Reception - Kew Gardens class

Teacher: Kristan Harper.

Support staff: Runa Al-Amin; Deka Farhan; Ellie Jacobs. 

 

Key Stage 1

Years 1 and 2 - Globe class

Teacher: Micah Fowler.

Support staff: Shahnaz Khanom; Amina Pably; Shohenaz Khanom; Claire Watt. 

Years 1 and 2 - Tower of London class  

Teacher: Catherine Melder. 

Support staff: Shahnaz Khanom; Amina Pably; Shohenaz Khanom. 

Years 1 and 2 - Paddington class 

Teacher: Toby Dennett. 

Support staff: Shahnaz Khanom; Amina Pably; Shohenaz Khanom; Sumi Halder. 

 

Key Stage 2

Years 3 and 4 - Trafalgar Square class

Teacher: Sanam Sajjad. 

Support staff: Ambiya Khatun. 

Years 3 and 4 - Shard class 

Teacher: Nathalie Orlandi. 

Support staff: Ambiya Khatun. 

Years 3 and 4 - Tower Bridge class 

Teacher: Rachel Wild. 

Support staff: Runa Begum; Rubena Begum. 

Years 3 and 4 - Regent's Park class 

Teacher: Kael Long. 

Support staff: Ambiya Khatun. 

Years 5 and 6 - Tate Modern class 

Teacher: Emily Ingram. 

Support staff: Rubena Begum; Caroline Gascoigne; Sandra Belle (Wollette.)

Years 5 and 6 - Houses of Parliament class  

Teacher: Nargis Begum. 

Support staff: Caroline Gascoigne. Pearl Webber. 

Years 5 and 6 - Monument class 

Teacher: Michael Williams. 

Support staff: Rubena Begum; Caroline Gascoigne.

 

Additional child-focused staff: 

Shorif Ahmed - Learning Mentor, Deputy DSL and Play Centre Manager.

Tracey Pace - Learning Mentor, Deputy DSL and Parent Liaison Officer. 

Afla: Djembe drumming.

Raffy: LKS2 Glockenspiel.

Justin: UKS2 steel pans. 

Aashia: Piano teacher.

Ravi - IT Technician.

 

Office and Premises team: 

Tanya Matin - Office Manager.

Yasmeen Patel - Office Assistant.

Rebekah Thoma - Finance and Communications Officer 

John Lovett - Premises Manager. 

 

Midday Meals and Breakfast and After School team: 

Ayse Elasmai.

Hannah Bruin.

Kamrun Rahman.

Luthfun Nahar.

Suheli Parvin.

Aysha Sultana.

Rugina Begum.

Rahna Ullah.

Husna Begum.

Iveta Sitarova.

Amina Pably.

Shorif Ahmed. 

Mary Edgar-Headlam.